Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

TJ Slovan Bojná

História futbalu
O hre hier – futbale boli napísané stovky kníh, popísali sa tisíce stránok a na nich sa stretávali najrôznejšie názory. Význam hry pre harmonický rozvoj osobnosti oceňovali aj taký filozofi a pedagógovia ako J. J. Rousseau a J. A. Komenský.
Najstaršie správy o hre, pri ktorej sa kopalo do gule vyrobenej zo zvieracej kože, pochádzajú z Číny. Tam sa už v 3. tisícročí p.n.l. bavili a zoceľovali svoju zdatnosť cisársky vojaci hrou TS UH – KUH. Jej pravidlá, až nejaké mala, však nepoznáme. Rôzne kopacie hry ako harpastum a episkyros sa hrali v centrách antickej civilizácie v starom Grécku a Ríme.
Na ďalšie správy o futbalových predkoch je treba pár storočí počkať, tie prichádzajú z Anglicka z konca 12. Stor. Lopta sa naháňala priamo v uliciach miest a to spôsobovalo množstvo nepríjemností, preto bol panovníkmi niekoľko krát vydaný zákaz hrať futbal v mestách.
Po Anglicku vstupuje do futbalovej histórie Taliansko, kde sa najmilšou zábavou občanov stalo calcio. Najväčšiu obľubu získalo vo Florencii, kde sa stal tradičnou súčasťou karnevalov a ľudových veselíc.
Zrod moderného futbalu, v takej podobe ako ho poznáme dnes, sa datuje na začiatok druhej polovice 19. Stor. Priemyselná revolúcia v Anglicku podnietila vznik vysokých a stredných škôl, na ktorých mala telesná výchova a zvlášť hry pevné miesto. Tu koncom 50-tych rokov 19. stor. vznikali aj prvé kluby, v ktorých sa hral futbal. Predstavitelia popredných klubov a škôl založili v Londýne v roku 1863 Anglickú futbalovú asociáciu. V roku 1870 zohrali mužstvá Anglicka a Škótska prvé medzinárodné stretnutie na svete.
Najstaršia futbalová súťaž anglický pohár (F. A. CUP) sa zrodil v roku 1871 a od 17. 4. 1888 sa začala hrať anglická futbalová liga.
Na sklonku 19. stor. futbal vystúpil zo svojej anglickej kolísky a vykročil do sveta. Jeho novým domovom sa stali ďalšie krajiny, čo podnietilo rozvoj medzinárodných futbalových stykov. Začiatkom 20. stor. sa objavili prvé snahy o vytvorenie medzinárodnej organizácie. Tie vyvrcholili v máji 1904 v Paríži, kde delegáti futbalových zväzov Belgicka, Dánska, Francúzska, Švédska, Holandska, Švajčiarska a klubu Madrid FC založili medzinárodnú futbalovú federáciu – FIFA. Na tomto stretnutí padol návrh na usporiadanie Majstrovstiev sveta (MS) vo futbale, ale táto myšlienka bola zrealizovaná až v roku 1930, kedy sa uskutočnili 1. MS v Uruguaji. Dovtedy boli medzinárodné futbalové súťaže súčasťou olympijských hier (OH).
Pre rozvoj futbalu v Európe boli významné roky 1945 – založenie európskej futbalovej federácie – UEFA, 1955 – začal sa hrať Pohár európskych majstrov (PEM) predchodca dnešnej Ligy majstrov (LM), 1960 – kedy sa uskutočnil záverečný turnaj pohára národov, ktorý sa v roku 1968 pretransformoval na Majstrovstvá Európy (ME).
Futbal na Slovensku sa začal rozvíjať až po 1. svet. vojne a po vzniku Československej republiky, kedy vznikali prvé organizované súťaže. Slovenský futbal v rámci ČSR bol dlho v tieni českého (vo finále MS 1934 nastúpil za ČSR jediný Slovák – Š. Čambal). Prvý úspech zaznamenal v rokoch 1949-51, kedy sa mužstvo NV Bratislava stalo 3x majstrom ČSR. V 60-tych rokoch boli slovenský hráči oporami mužstva ČSR, ktoré získalo striebro na MS 1962 v Chile a OH 1964 v Tokiu. Najúspešnejšie obdobie slovenského futbalu začalo koncom 60-tych roky, kedy Spartak Trnava a Slovan Bratislava ovládli ligovú súťaž. Navyše Slovan získal v roku 1969 PVP a Trnava vypadla až v semifinále PEM s Ajaxom.
Vo víťaznom zápase vo finále ME 1976 v Belehrade proti NSR nastúpilo v základnej zostave ČSSR osem hráčov zo Slovenska. Po rozdelení ČSFR sa náš futbal dostal do útlmu, až na vystúpenie reprezentácie do 21 rokov na ME 2000 a účinkovanie Artmedie Bratislava v skupinovej fáze LM v roku 2005.

Charakteristika futbalu
Futbal má to šťastie, že vždy bolo a asi aj stále bude mať dosť fanúšikov, nadšených obdivovateľov, znalcov, vyznávačov, ctiteľov a ktovie ako by som ešte mohol pomenovať všetkých tých, ktorí prepadli jeho čaru.
Futbal sa dnes hrá v takmer všetkých štátoch sveta a len v máloktorom z nich nie je športom najobľúbenejším. Je a zostane hrou miliónov pre
milióny. Na svojej ceste prenikol do všetkých sfér spoločenského diania. Dnes je príťažlivosť, sila a moc futbalu taká veľká, že ju museli vziať na vedomie aj mocní tohto sveta.
Svetový futbal dnes nemá dominantného predstaviteľa. Jeho rozvoj prispel k vyrovnanosti hernej úrovne v jednotlivých krajinách, a aj preto sú všetky svetové súťaže tak príťažlivé. Ak dlhé roky vládol anglický futbal, tak v dobe vzniku MS bolo možné ich favoritov spočítať na prstoch jednej ruky, dnes je vo svete ďaleko viac krajín, kde pri ich vzájomných stretnutiach nie je možné vopred určiť víťaza. Práve táto otvorenosť futbalových výsledkov – veľkých i malých mužstiev – tá nepredvídateľnosť priebehu každého stretnutia stále očarúva a vábi nové generácie.
Rozvoj futbalu vo svete umožnilo vydanie jeho pravidiel. Za prvé futbalové pravidlá na svete sú považované tie, ktoré v roku 1962 vydal Angličan J. C. Thring. Neskôr sa však ukázala potreba ich zmien. Tieto zmeny a úpravy vtlačili hre dnešnú podobu. Na dlhú dobu pravidlá zostali nemenné. V posledných rokoch sa však upravujú, aby sa futbal stal ešte atraktívnejší a príťažlivejší pre divákov a zároveň reagujú na vývoj samotnej hry.
V súvislosti so zavádzaním pravidiel sa futbal vyvíjal i po stránke technickej a taktickej. Pôvodný štýl hry, spočívajúci na základnom príkaze kopni a bež, dávno neplatí. Prvý herný systém – klasické rozostavenie s brankárom, dvomi obrancami, tromi stredopoliarmi a piatimi útočníkmi vznikol v rokoch 1882-85 a uplatňoval sa takmer 50 rokov.
Prvé herné systémy ako napr. pyramída, W M systém, systém 4-2-4 boli zamerané útočne. Neskoršie moderné systémy kládli dôraz na zlepšenie obrannej činnosti, a preto počet útočníkov neustále znižovali. Posledné významné podujatie preukázali, že to vôbec nemusí byť na úkor útočnej aktivity mužstva.

Z histórie futbalu v Bojnej až po súčasnosť
Začiatky organizovaného futbalu v Bojnej možno datovať na začiatok minulého storočia, keď prvú futbalovú loptu do obce priniesli Školský bratia, ktorí futbal aj v kláštore hrávali. Futbal za účasti divákom sa začal hrávať až v roku 1920 na ihrisku v Malých Dvoranoch pri mlyne. Hrávalo sa iba s okolitými obcami. Futbalové ihrisko menilo svoje miesto. Neskôr sa hrávalo striedavo na Lúčkach i v Malých Dvoranoch až do roku 1955. Od roku 1955 sa začalo hrávať na Lazni (hrá sa tam doteraz). V priebehu uplynulého obdobia klub mal tieto názvy: ŠK, Družstevník, Sokol a od roku 1970 Slovan.
V roku 1976 boli do užívania odovzdané kabíny s krytou tribúnou pre 400 divákov. Vybudovali ich v akcii „Z“. Okolo celého areálu urobili i betónovú ohradu. Prvý výraznejší úspech dosiahli futbalisti dospelých v ročníku 1977-78, keď postúpili do vtedajšej I.B triedy – SEVER, súťaže riadenej ZsFZ Bratislava. Tam pôsobili so striedavými úspechmi a výsledkami až do roku 1985. Toto obdobie možno spojiť s menom Jozefa Hlípalu, ktorý sa do Bojnej priženil. Jozef Hlípala je rodákom zo Spišských Vlachov a začiatkom 60. rokov obliekal druholigový dres nielen v Spišskej Novej Vsi, ale i v Topoľčanoch. Spočiatku bol hrajúci tréner na poste stredopoliara a výraznou mierou sa zaslúžil o postup mužstva z III. triedy až do I.B triedy. Ďalším úspechom futbalu v tejto dvojtisícovej obci je, že v ročníku 1985-86 dorast zvíťazil vo vtedajšej II. triede – JUH. Potom na neutrálnom ihrisku v Brodzanoch sa v kvalifikačných stretnutiach stretli s víťazmi ďalších dvoch skupín II. triedy s Kolačnom a Rybanmi. S rybanmi najskôr remizovali 1:1, ale s Kolačnom zvíťazili 3:0, čo znamenalo postup do vyššej súťaže. To znamená, že dorastenci Slovana Bojná od ročníka 1986-87 štartujú nepretržite v súťažiach ZsFZ Bratislava pod rôznymi názvami, či to už bola vtedajšia I. B trieda – SEVER, Krajská súťaž – SEVER, V. liga E, V. liga Západ. Vtedy podiel popri hráčoch mal tréner Ivan Petruš, vedúcim mužstva bol Ľudovít Čerešňák. Ivan Petruš potom ešte niekoľko sezón kormidloval dorast vo vyššej súťaži, neskôr i mužstvo dospelých.
Po zostupe z Krajskej súťaže – SEVER v roku 1985 Bojná hrávala nielen najvyššiu okresnú súťaž, ale i súťaž nižšie. V ročníku 1996 – 1997 zvíťazili v II.A triede, čo znamenalo postup do Majstrovstiev okresu. V ďalšom ročníku ako nováčik v MO skončili na druhom mieste. Medzi úspech možno zaradiť súťažný ročník 1998 – 1999, keď zvíťazila v MO, čo znamenalo postup do V. ligy E. trénerom mužstva bol Jozef Kochan. V spomínanej súťaži pôsobili dve sezóny, keď v ročníku 2000 – 2001 v dôsledku reorganizácie súťaží ZsFZ z 9. miesta vypadli do MO. Po ročnom pôsobení v MO v roku 2002 postúpili do V. ligy ZÁPAD. Kormidelníkom mužstva bol Milan Hrmo z Topoľčian. V V.lige Západ štartovali dve sezóny.
V ročníku 2005-2006 obliekali dresy v MO, kde skončili až na 9. mieste pod vedením Ladislava Rybánskeho, dorastenci v V. lige Západ sa umiestnili na 9. mieste a ich trénerom bol Andrej Toman, žiaci v MO B skupine skončili na 2. priečke. Ich trénerom bol Mgr. Ivan Zvala. Mužstvo prípravky v MO skončilo na 8. mieste keď jej trénerom bol Vladimír Beláň.
Do nového súťažného ročníka nastúpilo A-mužstvo v MO pod vedením nového trénera Jozefa Kochana, kde bojovalo o popredné priečky. Následne sme sa zúčastnili halového turnaja poriadaného predsedom ObFZ Topoľčany, v ktorom sme v konkurencii 16 mužstiev skončili na 1. mieste. Od jesene 2007 sa do súťaže prihlásilo aj novovytvorené B-mužstvo pod vedením Antona Vyletelku. Nový súťažný ročník začali samozrejme aj naši prípravkári pod vedením Mariána Pokorného, žiaci, ktorých trénoval Milan Medek a aj dorast pokračoval v V. lige pod vedením Andreja Tomana. Začiatkom augusta sa aj začalo s výrubom starých topoľov, ktoré už ohrozovali, nie len samotných hráčov ale aj širokú verejnosť. Po týchto prácach sa na štadióne stretávali hráči A aj B-mužstva na oprave poškodeného oplotenia. V októbri sa za futbalovým ihriskom v areáli štadióna začala výstavba viacúčelového ihriska s umelou trávou v rozlohe 800 m2. Výstavba trvala približne dva mesiace a tak sa dňa 23. decembra mohol uskutočniť Vianočný turnaj, ktorý otvoril ako aj dal plochu do užívania starosta obce Rudolf Hayden a poslanec obedného zastupiteľstva MUDr. Ivan Matejovič. Dňa 31. decembra sa uskutočnil Silvestrovský turnaj v malom futbale na ktorom sa stretli organizácie obce.
Oficiálne otvorenie viacúčelového ihriska sa konalo dňa 31. mája 2008 za účasti Prezidenta SR Ivana Gašparoviča, kde sa pri tejto príležitosti odohral aj futbalový zápas starých pánov TJ Slovan Bojná a FC Prezident.
Sezónu 2008-2009 pri A-mužstve zažal Jozef Kochan a jeho prácu v ročníku dokončil Vladimír Ďurík, ktorý k nám prišiel z Topoľčian. Mužstvo obsadilo konečné 3. miesto. B-mužstvo viedol v tomto ročníku Vladimír Kolárik, svoj domov našli na štadióne v Malých Dvoranoch, kde v tejto sezóne postúpili z 1. miesta do II. triedy. Dorastenecké mužstvo skončilo na 9. mieste jej trénerom bol Andrej Toman. Žiaci TJ skončili na 13. mieste z 23 družstiev s trénerom Mgr. Ivanom Zvalom. Prípravka v súťažnom ročníku 2008-2009 skončilo v strede tabuľky na krásnom 5. mieste s trénerom Pavolom Krajčíkom.

A-mužstvo od nového ročníka vedie Andrej Toman, ktorý mužstvo dôkladne pozná z pôsobenia v mládežníckych kolektívoch. Momentálne mužstvo zimovalo na 5. mieste. B-mužstvo si dobre počína v II. triede a zimuje v popredných priečkach tabuľky. Dorast štartuje nepretržite v V. lige už 23 rokov, momentálne zimuje v strede tabuľky pod vedením Ladislava Jana. Žiaci pod vedením Mgr. Ivana Zvalu po jesennej časti obsadili 2. miesto a v Jarnej časti budú bojovať o majstra okresu. Naše najmladšie futbalové nádeje vedie k začiatkom futbalovej abecedy Pavol Krajčík, ktorý nám svojimi výkonmi robia RADOSŤ.

Na našu činnosť je potrebných veľa finančných prostriedkov, ktoré vo veľkej miere zabezpečuje Obecný úrad Bojná za čo im patrí od všetkých členov veľká vďaka.

  


 

Vyžrebovanie Majstrovstvá okresu – JAR 2010
 

A mužstvo Slovan Bojná

Kolo Dátum                   Hodina Zápas                     
17.    21. 03. 2010 NE 15,00     Preseľany – Bojná
18.    28. 03. 2010 NE 15,00     Bojná – Rajčany
16.    02. 04. 2010 Pia 14,00     Bojná – Oponice
19.    04. 04. 2010 NE 15,30     Bojná – TO B/N. Streda
20.    11. 04. 2010 NE 15,30     Hrušovany – Bojná
21.    18. 04. 2010 NE 16,00     Bojná – Krtovce
22.    25. 04. 2010 NE 16,00     Čermany – Bojná
23.    02. 05. 2010 NE 16,30     Bojná – Ludanice B
24.    09. 05. 2010 NE 16,30     Radošina – Bojná
25.    16. 05. 2010 NE 17,00     Bojná – Nemčice
26.    23. 05. 2010 NE 17,00     Nitr. Blatnica – Bojná
27.    30. 05. 2010 NE 17,00     Bojná – V. Dvorany
28.    06. 06. 2010 NE 17,30     Krnča – Bojná
29.    13. 06. 2010 NE 17,30     Bojná – Urmince
30.    19. 06. 2010 SO 17,30     Tovarníky – Bojná

 

Vyžrebovanie V. liga Západ – JAR 2010
 

Dorast Slovan Bojná

Kolo   Dátum                     Hodina     Zápas
17.      20. 03. 2010 SO   15,00        Bojná – Holíč
18.      27. 03. 2010 SO   15,00        Smolenice – Bojná 12,45
16.      01. 04. 2010 ŠT    16,00        Radošovce – Bojná 13,15
19.      03. 04. 2010 SO   15,30        Bojná – Vrbové
20.     11. 04. 2010 NE    13,00        Šaštín – Bojná 10,00
21.     17. 04. 2010 SO    16,00        Bojná – Mor. Sv. Ján
22.     24. 04. 2010 SO    16,00        Chtelnica – Bojná 13,45
23.     01. 05. 2010 SO    16,30        Bojná – Trebatice
24.     08. 05. 2010 SO    16,30        Suchá n/Parnou – Bojná 14,15
25.    16. 05. 2010 NE     14,30        Krakovany – Bojná 12,30
26.    22. 05. 2010 SO     17,00        Bojná – Radošina
27.    29. 05. 2010 SO     17,00        Veľké Orvište – Bojná 15,00
28.    06. 06. 2010 NE     14,30        Bojná – Gbely
29.    10. 06. 2010 ŠT      17,00       Kátlovce – Bojná 14,30
30.    13. 06. 2010 NE     14,30        Bojná – Hlboké

 

Vyžrebovanie II. trieda – JAR 2010


B mužstvo Slovan Bojná

Kolo   Dátum                       Hodina     Zápas
14.     21. 03. 2010 NE      11,00         Bojná B – Koniarovce
15.     28. 03. 2010 NE      15,00         Chrabrany – Bojná B
16.     04. 04. 2010 NE      11,00         Bojná B – Závada
17.     11. 04. 2010 NE      15,30         V. Bedzany – Bojná B
18.     18. 04. 2010 NE      11,00         Bojná B – Kuzmice
19.     25. 04. 2010 NE      16,00         V. Ripňany – Bojná B
20.     02. 05. 2010 NE      11,00         Bojná B – Kamanová
21.     08. 05. 2010 SO      16,30         N. Blatnica B – Bojná B
22.     16. 05. 2010 NE      11,00         Bojná B – Krušovce
23.     23. 05. 2010 NE      11,00         Bojná B – Čeladince
24.     29. 05. 2010 SO      17,00         Kovarce – Bojná B
25.     06. 06. 2010 NE      11,00         Bojná B – Práznovce
26.     13. 06. 2010 NE      17,30        Tesáre – Bojná B

Slovan Bojná B hráva domáce stretnutia vždy v nedeľu o 11,00 hod v Malých Dvoranoch.
Nitrianská Blatnica B hráva domáce stretnutia v sobotu vo Vozokanoch.

 

 

Vyžrebovanie Majstrovstvá okresu A – JAR 2010


Žiaci Slovan Bojná (skupina o 1.-8. miesto)

Kolo   Dátum                      Hodina         Zápas
1.        04. 04. 2010 NE    13,30             Urmince – Bojná 12,30
2.        11. 04. 2010 NE    12,30             Prašice – Bojná 11,30
3.        18. 04. 2010 NE    11,00             Bojná – Solčany
4.        25. 04. 2010 NE    14,00             V. Bedzany – Bojná 13,00
5.        02. 05. 2010 NE    11,00             Bojná – N. Blatnica
6.        09. 05. 2010 NE    13,30             Koniarovce – Bojná 12,15
7.        16. 05. 2010 NE    11,00             Bojná – Preseľany
8.        23. 05. 2010 NE    11,00             Bojná – Urmince
9.        26. 05. 2010 ST     17,00             Bojná – Prašice
10.     29. 05. 2010 SO     10,30             Solčany – Bojná 9,15
11.     02. 06. 2010 ST      17,30             Bojná – V. Bedzany
12.     06. 06. 2010 NE     15,30             N. Blatnica – Bojná 14,30
13.     09. 06. 2010 ST      17,30             Bojná – Koniarovce
14.     13. 06. 2010 NE     15,30             Preseľany – Bojná 14,15


Vyžrebovanie Majstrovstvá okresu – JAR 2010
 

Prípravka Slovan Bojná

Kolo     Dátum                        Hodina     Zápas
8.          24. 04. 2010 SO      10,30         Urmince – Bojná 9,30
9.          01. 05. 2010 SO                         Bojná – voľno
10.       08. 05. 2010 SO       10,30         Radošina – Bojná 9,30
11.       16. 05. 2010 NE         9,30         Bojná – Krnča
12.       22. 05. 2010 SO        10,30       Čermany – Bojná 9,15
13.       29. 05. 2010 SO        10,30        Čeladince – Bojná 9,15
14.       05. 06. 2010 NE          9,30         Bojná – Prašice
 

 


 
ÚvodÚvodná stránka