Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Archeologické múzeum Veľkej Moravy

Nálezy z Bojnej na výstave vo Vatikáne

Dlhodobo hlavne médiami avizovaná výstava archeologických skvostov dokladujúcich počiatky kresťanstva na Slovensku sa stala realitou. Od 12. novembra 2013 do 26.januára 2014 sa prechodným domovom najvýznamnejších archeologických nálezov z počiatkov našich národných dejín  stali Vatikánske múzeá – Viale Vaticano 2 , v Ríme.

Medzinárodné výstavy tohoto druhu sú vo Vatikánských múzeách dosť ojedinelé. Vystavovať archeologické skvosty v jednom z najvýznamnejších európskych múzeí je úspechom slovenskej vedeckej, kultúrnej a cirkevnej diplomacie. Do dvanástich vitrín, z ktorých pozostáva výstava,  sa dostali len najvzácnejšie kresťanské pamiatky: Nitriansky evanieliár z 11. storočia ( najstaršia kniha bývalého Uhorska), slonovinová pyxida z Čiernych Klačian (dar Cyrila a Metoda kniežaťovi Rastislavovi), šperky, zbrane. Na výstave nemoholi chýbať nálezy z Bojnej, najstarší kresťanský zvon na Slovensku z prvej tretiny 9. storočia a súbor pozlátených  oltárnych plakiet.   Priestor dostali aj 3D modely piatich najstarších včasnostredovekých  sakrálnych stavieb z Nitry, Devína, Bratislavy, Kopčian, Ducového.

Projekt výstavy sa realizoval s podporou Ministerstva kultúry SR a Slovenskej akademie vied. Záštitu nad výstavou prevzali predseda vlády SR Robert Fico a mons. Viliam Judák, nitransky biskup. Výstavu slávnostne otvoril riaditeľ Vatikánskych múzeí Antonio Paolucci a na vernisáži sa zúčastnili mnohé významné osobnosti vedeckého , spoločenského a politického života – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, predseda Slovenskej akademie vied Jaromír Pastorek, kardinál Jozef Tomko, veľvyslanec SR pri Svätej  stolici Peter Sopko, nitransky biskup Viliam Judák a ďalší.

Výstava „Sv. Cyril a Metod - patróni Európy. Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku“ , je excelentným zavŕšením všetkých aktivít a podujatí, ktoré slovenské či už cirkevné, kultúrne, alebo odborné inštitúcie uskutočnili v jubilejnom  roku 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Zdroj: www.sav.sk
Matej Ruttkay, foto Archeologický ústav SAV Nitra


 
ÚvodÚvodná stránka